Categories
Anlamlı Sözler

Düşündüren Sözler

Düşündüren sözler yazımızda düşündüren mesajlar, düşündürücü sözler, düşündüren laflar 2021ve insanı düşündürmeye sevk eden sözler bulabilirsiniz.

Düşündüren Sözler

İnsanların değişeceğine inanmak yerine, gerçekten hayalini kurduğunuz kişiyi bulmaya çalışın.

Bir insanın aslında hayal ettiğiniz kişi olmadığını anladığınızda, bu onun suçu değil, onu hak etmediği yere koyduğunuz için sizin suçunuzdur.

Ertelemelere bahaneler uydurmak yerine silkelen ve yapman gerekenleri tam zamanında yap! Daha mutlu olduğunu o zaman anlayacaksın.

Başkası olabilmek için ömrünü harcama. Kendin olmak, benliğinden tamamen sıyrılmaya çalışmaktan çok daha kolay.

Düşünsenize, bugünü bir daha yaşama şansınız hiçbir zaman olmayacak. Yarın olduğunda bugünden daha yaşlı ve değişmiş biri olacaksınız.

Hayatı hem acısı ile hem de tatlısı ile yaşamaya çalışın. O zaman insani değerlere de gereken önemi vermeye başlarsınız.

Güven duyduğunuz insanları sorgulamamak ve onların yaptıklarının altında mutlaka bir neden vardır demek onlara gerçekten güvendiğinizi gösterir.

Çocuklarınıza susmayı öğretmeye çalışmak yerine onlara güzel konuşmayı öğretmelisiniz.

Eğer yürüdüğün bir yolda ayak izleri bırakmak istiyorsanız, kendi patikalarınızda yürümeyi öğreneceksiniz.

Bir insanı tanımak koskoca bir hayatı yaşamaktan çok daha zordur.

Dertlerinizi anlattığınız insanlar sizin için gerçekten üzülmezler. Muhtemelen kendileri daha iyi durumda oldukları için şükretmeye başlarlar. Ancak sizin durumunuz düzelsin diye asla dua etmezler.

Papatyaları hislerinize alet etmeyin. En güzel duygularınızda bile narin çiçekleri ezmekten ve yolmaktan çekinmiyorsanız falın sonunda seviyor çıkması bir şey ifade etmez.

İkiyüzlü insanlarla tartışmaktan vazgeçin. Çünkü onların hangi yüzleri ile savaşacaklarını bir türlü önceden kestiremezsiniz.

Kaş, göz, kan ve damar bütün herkeste bulunur. Önemli olan iyi niyet ve saflık değil midir? Herkes böyle düşünür, fakat bu özellikler hiç kimsede bulunmaz.

Yüz yüze konuşularak bütün problemlerin çözülebileceği söylenir. Fakat bazı insanların o kadar fazla yüzü vardır ki, hangi yüze karşı konuşacağınızı şaşırabilirsiniz.

Hayatı o kadar ciddiye alıyoruz ki… İşimizde ve evimizde ciddiyeti elden bırakmıyoruz. İçinden canlı olarak kurtulamayacağımız bir yaşamda bu kadar ciddiyet fazla değil mi?

Savaşı çıkaran zenginlerdir, bu savaşta savaşanlar ise fakirlerdir. Bu duruma isyan etmeyenlerin sadece zenginler olması gerekmiyor mu? Sessizliğin acı gürültüsünün fakir halkta bulunması tarihi bir çelişkidir.

Düşündüren Mesajlar

Bir balığı ağaca tırmanamadığı için yadırgamak yanlıştır. Ya da bir kediyi uçamadığı için eleştirmek. Ama bu yanlışı kendi hayatımızda yapmaktan vazgeçmiyoruz. İnsanları yeteneklerine ve isteklerine uygun olmayan işlere yerleştirip mutlu olmalarını bekliyoruz.

Sevgide saflık, saygıda hoşgörü vardır. Yeri geldiği zaman susmak büyük bir erdemken, yersiz ve zamansız konuşmakta ukalalık vardır. Dost olmakta minnet, aşık olmakta asalet vardır.

Hayat küçücük parçalardan oluşan büyük bir mekandır. Küçük şeyleri birleştiremezseniz büyük resmi asla göremezsiniz. Bu yüzden küçük şeylerden mutlu olabilmeyi öğrenmelidir insan, büyük mutlulukları kendisine yakın edebilmek için.

Vazgeçmeyi de bilmeli insan, vazgeçemeyerek mücadele etmeyi de. ‘Kaybettiğin zaman vazgeçtiğin zamandır’ diyenlere çok kulak asmamalı, çünkü bazen vazgeçmediğin vakit kaybedecek olduğun şeylerin büyüklüğünü ve verdiği hasarı kaldıramayabilirsin.

Ne olursan ol; ilk önce kendin ol, kendinden emin ol. Başkasını taklit eden canlılar sadece asalaklardır. Kendini bile taklit etmemelisin. Kendin olabilmen için yaşamı anlayabilmen gerekir.

Sahip olduğunuz fikirler amacı doğurur. Amaçlarınız zamanı geldiğinde birer eyleme dönüşür. Eylemleriniz ise alışmanızı sağlayacak tecrübeleri oluşturur. Tecrübelerin hepsi birleşerek karakterinizi ortaya çıkarır. Karakter ise kaderinizi çizmenize fayda sağlar.

Seni sevmeyen insanlar olacaktır, onlara kesinlikle sabır göstermeyin. Çünkü bu durumlardan sabrın sonu selamet değil kıyamet olabilir. Fedakarlık yapmak isterken silik biri olabilir, sevmek ve sevilmek isterken karaktersiz olabilirsiniz.

Dünyada dört tür insan bulunur; değişim fikrini ortaya atanlar, bu fikri uygulamak için zemin hazırlayanlar, değişimi uygulamayı başaranlar ve bütün olanları ilgisiz bir şekilde izleyenler. Hangisi olmak istediğinize karar vermelisiniz.

Kötümser biri yalnızca yolu görür, iyimser biri yolun sonundaki ışığı görür, realist biri yolla birlikte hem ışığı hem de gelenleri görür. Nihilist birinin gördüğü şey umurunda değildir.

Düşündürücü Sözler

Cahilliğin genel bir sınırı yoktur, çünkü cahiller her şeyi bildikleri iddia ederler. Bilgisiz kişi değil, bilmediği halde bildiğini söyleyen kişidir cahil. Öğrenmek değil, söylenti yaymak isterler.

Baba sabır kapısıdır, açmasını bilen için. Anne cennetin kapısıdır, girmesini bilen için. Kardeş dostluk aynasıdır, görmesini bilen için. Evlat yağmur suyudur, içmesini bilen için. Aile toplumun direğidir, yaşamasını bilen için.

Çünkü ben sensiz; tek başına dimdik duran sert bir kaya oldum. Bilemezler ki içim nasıl da hala kor..

Sanırım en kötüsü de etrafında bulunan insan topluluğuna rağmen, gönlünün hitap edeceği kimseyi bulamaması.. Kalabalıklar içinde yalnız olmak, insanı derinden yaralarmış da kimsenin haberi yokmuş.

Geleceğe dönük en büyük hedefi, ‘hayırla anılan bir insan olmak’ olan birine nasıl bir zarar vereceğini düşündün ki? Acınası yalnızlığını alıp, en yakın insandan kilometrelerce uzağa git.

Her yağmur yağdığında aklına ilk gelenin, en çok özlediğin şey olması da kaderin bize bir oyunu olabilir miydi?

>Ünlü düşünürlerin sözleri< yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Seni her düşündüğümde kalbime giren bu hançerin hesabını nasıl vereceksin?

Son zamanlarda insanların en çok kullandığı cümlelerden birisi de ‘Bu dünya çok kötü bir yer’ oldu. Oysa bunu söyleyen dünyayı güzelleştirmek için ne yapmış ki? Dünyayı değiştirmek istiyorsan, önce kendini değiştirmeye başlamalısın.

Kalbimdeki cam kırıkları artık o kadar fazla ki, en ufak bir derin nefes alışımda nefesimi kesiyor. Bu kahpe dünya da böyle işte, ne zaman mutlu olsan; göğsüne bir yumruk iniveriyor.

İnsanları yargılamadan önce, kendi hatalarımızı gözümüzün önüne getirsek; dünya inanın ki çok daha güzel bir yer olurdu. Biliyorum ki bir gün önyargılarımızdan sıyrılmayı öğreneceğiz. Çünkü dünyanın buna ihtiyacı var.

Çocuk yetiştirmek belki de günümüzün en zor eylemi, mükemmel çocuklar yetiştirmek yerine yalnızca ‘iyi ahlaklı’ çocuklar yetiştirmeyi öğrenmeliyiz belki de…

Oysa ben bir zamanlar, bir fincan Türk kahvesi ile dahi mutlu olabilen bir kadındım…

Ne zaman kış gelse, seni hatırlarım. Yıllar geçse de o soğuk kış günü gidişin, içimi yakan tek şey olur.

Bu dünyada mutlu olmak istiyorsan, gelişine yaşayacaksın arkadaş! Gelişine seveceksin mesela, katıksız..

Düşündüren sözler yazımızın sonuna geldik.

One reply on “Düşündüren Sözler”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *