Categories
Anlamlı Sözler

Felsefi Sözler

Felsefi sözler yazımızda anlamlı felsefi sözler, ünlü filozoflardan felsefi sözler ve meşhur felsefi aşk sözleri bulabilirsiniz.

Felsefi Sözler

Karşındakine kendini anlatmaya çalışmaktan vazgeç, çünkü onları seni kendi akıl süzgeçlerinden geçirebildikleri kadar anlayabilirler.

Yürüdüğün yolda seninle aynı menzile ulaşmayı hedeflemeyenler için hızını düşürme. Seninle aynı yere varmak isteyen mutlaka senin hızına yetişecektir.

Uzun yolculuklara çıkmak ve dünyayı turlamak istiyorsan, önce tek bir adım atmalısın.

Her geçen an ölüme biraz daha yaklaşıyorsunuz. Bunun bilinci ile yaşamak belki sizleri daha iyi insanlar yapabilir.

Mesele menzile ulaşmak değil, yol sırasında kendini bulmaktır.

Unutmayın ki mutlu olmak yalnızca sizin ellerinizdedir. Bazen dumanı tüten bir çay, bazen sizi alıp götüren bir müzik parçası bazen de esen bir rüzgar…

Sabah kalktığınızda o günü bir daha yaşama şansınızın olmadığını bilerek güne başlayın. Her şeyin çok daha güzel olduğunu o zaman görebilirsiniz.

Saf olmak sizin iyi olduğunuzu göstermez. Kötülük karşısında kalıp da kendinizi iyiden taraf olmaya zorlamak sizi iyi yapar.

Bir gün sonra bir gün önceki insan olmayacaksınız. Her zaman değişimlere ve gelişimlere açık olmalısınız.

Bir başkasının eylemlerini anlamak isterseniz, o kişinin ayakkabılarını giyin ve onun adımlarını takip etmeye çalışın.

Umut etmek de o umudu gerçekleştirmek de sizin elinizde olandır. Tek yapmanız inanmak ve eyleme geçmek.

Kendini iyi hissetmek uğruna sürekli olarak bahaneler uydurma kendine. Gerçek her zaman gerçektir.

Sorgulama yeteneğinden acizseniz, toplum denilen çarkın bir dişlisi olmaya adaysınız demektir.

Gidenlerin ardından ağıtlar yakıp sersefil olmak yerine, yanınızda kalıp acınıza ortak olanların kıymetini bilin.

İnsanları eğitilmemiş toplumlarda yüzyıllık planlar yapmak olası değildir.

Çok fazla konuşmayan insanlar varsa etrafınızda o kişileri yargılamayın. Söylenecek sözleri olmadığından değil, onları anlayamayacağınızdan korktukları için susuyorlardır.

Gidenin yokluğuna alışmak bazen gelmesinden daha fazla keyif verir.

İleriye doğru büyük bir sıçrama yapmak istiyorsan, öncelikle geriye doğru birkaç adım çekilmen gerekecektir. Hayat da böyledir, geçmişine doğru gitmezsen geleceğe ulaşamazsın.

Uçuruma yanaştığın zaman kanatlarının varlığını hissedebilirsin. Bazen büyük bir şeyler başarmanın yolu, büyük bir cesaret ve kararlılıktan geçer. Hayat, cesurların hayatıdır.

İnsanlarla aranıza duvarlar örmeyin. İletişimin yolu empati yapmaktan geçer. Onun kulağından duyamazsan, onun gözünden göremezsen, onun aklından düşünemezsen iletişim kuramazsın. Duvar örmek yerine, köprü inşa etmeniz gerekir.

Bir gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemediğiniz sürece, diğer düğmeler yanlış iliklenmiş olacaktır. Hayatta kararlarınızı verirken, doğru bir tercihle başlamanız gerekir. Yoksa ilk tercihiniz sizi yanlışlarla dolu bir hayata sürükleyecektir.

Bazen en dibe düşmek gerekir; insan, acılarının katsayısını arttırdığı zaman o acıyla nasıl başa çıkabileceğini öğrenir. Eğer en ufak sorunda büyük acılar hissediliyorsa, o insan dibe düşmekten korkuyor demektir.

Felsefik Sözler

İnsanlar ikiye falan ayrılmaz. İnsanlar sonsuz olasılıklara ayrılır. İki kişi aynı olayı yaşıyor diyelim, ikisinin bu olaya tepkisi asla aynı olamaz. Bu yüzden insanları kategorilere ayırmaktan vazgeçelim, dünya belki birdir ancak her insan ayrı bir dünya demektir.

Ünlü düşünürlerin sözleri yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Cehennem nedir biliyor musunuz? Cehennem, insanın kalbinde sevginin bittiği yerde nefretin başlaması demektir. Nefretin egemen olduğu bir yürekte, insanı yüceltecek hiçbir öğreti bulunmaz.

“Bendeki göz sende yok” demişti. Doğrudur, onun gözlerinden dünyayı göremiyor olabilirim. Ancak benim zihnimden düşünemeyen birinin gözlerine neden ihtiyaç duyayım ki?

Yalnızlık bir hastalık olarak görülmemelidir. Yalnızlık çoğu zaman bir ilaçtır. Toplum hastalığına yakalanmış insanların alacakları birkaç doz yalnızlık, onları kendi varoluşlarını bulmaya itecektir.

Düşmanlarınızın sözlerine çok takılmayın, önemli olan dost olarak gördüklerinizin bu sözler hakkında ne dedikleridir. Eğer sessiz kalmayı tercih ediyorlarsa, size düşmanınızdan daha çok zarar verebilirler.

Başarıya ulaşmanın yolu çok çalışmaktan, aşka ulaşmanın yolu çok sevmekten geçer. Ölüme ulaşmanın yolu ise, bunlar dahil bütün eylemlerinizden geçer. Bu yüzden; ne kadar emek verirseniz verin, ölüme giden bir yolun yürüyen yolcusu olmaktan başka bir şey değilsiniz.

Bir işten vazgeçiyorsanız, bu sizin zayıf bir insan olduğunuzu göstermez. Çünkü önemli olan nerede bırakmanız gerektiğini bilmektir. Bu sayede sizi daha çok zayıflatacak ihtimallerden kurtulmuş olursunuz.

Okul, insanın hayatına hiçbir şey katamaz. Eğitim ise her şeyi katar. Aradaki farkı bilerek hareket edenler, yaşamlarında mutlu olabilmek için daha fazla şansa sahip olurlar.

Duygularınızı açığa vurmaktan korkmayın. Dışavurumu gerçekleşmeyen duygular, insanın içinde bir tümör gibi büyür ve bütün vücudu sarar.

Aşık olmak zehirlenmek gibidir. Bazıları bu zehirle yaşamayı öğrenirler, bazıları ise zehri hemen vücutlarından atmaya yeltenirler. Acı çekmeden aşk, aşkı hak etmeden meşk olmaz.

Aşk ve para birbirini çeken iki kuvvettir. Biri eksik olursa, diğeri fazla olamaz. Gurur ise öyle bir kuvvettir ki; aşk ve para yanına bile yaklaşamaz

Başka birinin iyiliği için uğraştığınız zaman kendi iyiliğin zaten garanti altına almıştır.

Yeryüzü padişahın, kralın olsun. Cehennem kötülerin olsun, cennet iyilerin. Kim  ne olursa olsun sevdiğimiz bizim olsun, tek olsun, canımız olsun.

Bilgiye sahip olup dünyaya gelen biri değilim. Öğretmeyi seven birisiyim ve öğrenmeye de çalışıyorum.

Hayatında olup bitenleri, dilediğin bir şekilde olmasını isteyebilmek nasıl oluyorsa öyle olmasını istemelisin. Böylelikle her daim mutlu olabilirsin.

Okudum, gördüm, unuttum, hatırladım, yaptım ve öğrendim.

Felsefik Mesajlar

Çocukların kör karanlığından korkmuş olduğu gibi bizlerde aydınlıktan korkmaktayız. Çocukların ise karanlıktan dehşet ile beklediklerinden de daha korkun olmayan şeylerden korkarız.

Kopmuş olan bir ipe düğüm attığınız zaman en sağlam yeri bile olsa o düğüm olacaktır. Fakat ipe her dokunduğunuz zaman canınızı acıtan da o düğüm olur.

Eğer bana ben sana veririm ve tekme atabilirim diyebiliyorsan insana değil, eşek ve ata uygun olan bir özellik ile övünmektesindir.

Kimseyi övmeyen ve kimseyi kötülemeyen, kimseden yakınmayacak olan ve kimseyi suçlamayan biri olgun biridir.

Yaşayabilmek, kendi kendini adam edebilmektir. Zeka ve bilgiyi kullanıp etinden kemiğinden de kendi heykelini yapabilmektir.

Yalnızca en akıllı ve aptal insanlar asla değişmezler.

Çizik olan bir elmas, çizik olmayan çakıl taşından çok daha iyi olmaktadır.

Kişi, dostunu düşmanından daha çok zor affetmektedir.

Aşk iki kişinin bilinçlerini birleştirilme çabası olarak görülür. Boşuna çabalamaktır. Çünkü kişi kendi bilincine mahkum olmaktadır.

Ben güldüğümde gülen, ben ağladığım zaman ağlayan bir arkadaş istemiyorum. Zaten suda duran bir bölge bile bundan daha iyisini yapacaktır.

Aşkta her daim biraz delilik bulunur. Ama delilikteyse her daim birazcık olsa mantık bulunur.

Sevinci öğrendiğimiz zaman başkasına acı vermeyi de unutabiliriz.

Başkasından üstün olmak önemli değildir. Önemli olan tek şey dünkü halimizden daha da üstün olmaktır.

Hayatı komedi sanan kişiler son yapılan espriyi iyi düşünmelidirler.

Aydınlık bilinç taşıyan kişiler ilk olarak düşüncelerini eyleme geçirebilen ve sonra da davranışına uygun olup konuşan bir kimsedir.

Hafif acılar konuşurlar fakat derin acılar ise dilsin olmaktadır.

En tatlı bayan bile acı olabilir.

Bayanların sakladıkları tek sır ise bilmedikleri bir sırdır.

Yetinmesini bilen kişiler mutlu olmaktadır.

Kusurlu elmaslar, kusursuz çakıl taşından çok daha iyidir.

Evlilik, uzun bir ziyafettir, servisi önce yapılmaktadır.

İnsan geride bıraktığını özler, sahip olduklarından sıkılır, ulaşamadığına ise tutuklu kalır. Ulaşılmaz olan ise hep aşk olacaktır.

Dağı yerinden oynatabilen kişi küçük taşları taşımakla başlar.

Kişi gülmediği günü, yaşadım diyerek hayat defterine kaydetmemeleri gerekir.

İradene hakim olmalısın, fakat vicdanına esir olman gerekir.

Sözün en güzeliyse söylenenin doğru olacak şekilde söylediği gibi, dinleyenin de yararlanmış olduğu bir sözdür.

Beklenmedik olan şeyi beklemediğin sürece onu bulamayacaksın.

Yanlış yoldan gitmenin birçok yolu bulunmaktadır. Fakat doğru yapmanın ise tek bir yolu vardır. Yanlış yapabilmek bundan dolayı kolay ve doğruyu bulmaksa bundan dolayı zor olmaktadır.

Doğru bir insan söyledikleriyle yaptıklarının tutmamasından büyük bir utanç duyar.

Düşüncesiz bir öğrenme, boşuna uğraşılan bir çabadır.

Mutluluk daima bizi zorlayan kaderimize karşı kazanabildiğimiz zaferlerin en büyüklerinden biridir.

Sarhoşluk asla kusur yaratmayacaktır. Zaten var olan kusuru ortaya çıkarmaktadır.

Bütün insanoğlu eşit bir şekilde yaratılmıştı. Yaratan kişiler tarafından vazgeçilemeyecek hakka sahip kılınanlar, yaşam, özgürlük ve mutluluğa ulaşma haklarından oluşmaktadır.

Felsefi sözler yazımızın sonuna geldik.

2 replies on “Felsefi Sözler”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *