Categories
Anlamlı Sözler Güzel Sözler

Güzel Sözler 2021

Güzel sözler 2021 yazımızda yeni yılda paylaşabileceğiniz güzel sözler, kısa güzel laflar 2021 ve anlamlı güzel mesajlar bulabilirsiniz.

Güzel Sözler 2021

Ne olursan ol, özünden vazgeçme, düşün ki bu dünyada senden başka kimse yok. Kimse yok gibi konuş kendinle, içindekini dışına haykır ve sanki çok komik şeyler görüyor gibi kahkahalar savur etrafına. Korkma, kimse duymaz kimse görmez içindeki huzuru sen yaşadığınla kalırsın.

İnsan yaşamak için yaratıldı, başkalarını yaşatmak ve başkalarının yaşamı için kendi yaşamından vazgeçmek için değil. İnsana sadece güç verildi o da kendi hayatını yönetsin, engelleri kendi tırmanışı ile aşsın diye. Yoksa kimse kimseye hayatını feda etmek zorunda değil.

İnsanlar hep kaç yaşına kadar yaşadığına bakıyor. Ama kimse o yaşına kadar nasıl yaşadığına bakmıyor. Kimseye bir faydan oldu mu, kendin için fedakârlık yaptın mı ve ne kadar güzel yaşadın bu hayatı ona bak sen. Ömür dediğin bir çizgiden ibaretse bu çizgiyi geri çekmek mümkün değil unutma.

Ağladığın için üzülmez kimse, o gözlerinden yaşlar kime akıyor ona bakar herkes. Gözyaşların değiyor mu ağladığın insana onu bir düşün. Değmiyorsa yazık etme o güzel gözlerine yürek bir kere çürüdü mü bir daha parlamıyor.

Kimsesiz kaldıysan ve tutacak bir el arıyorsan aç ellerini dua et. Çünkü senin en iyi yoldaşın Yaradan bunu unutma. Belki duaların bugün kabul olmaz ama kim bilir hiç ummadığın bir anda tüm hayallerin gerçek olacak.

Bu hayatta hangi yoldan ilerlersen ilerle ne kimseye zarar ver ne de kimsenin sana zarar vermesine izin ver. Bak kar tanelerine onca yolu kat ederken dokunuyorlar mı birbirlerine?

Kimse seni aramıyor, kimse seni çağırmıyor diye tasalanma. Senin yanında olmak isteyen telefonunun bozuk olmasını, yoğun işler ile uğraşmasını ve ona ilgisiz davranmanı bahane etmez. Sen istesen de istemesen de senin yanında olur bunu unutma.

Eğer bir aile kurmak istiyorsan mükemmel insanı arama çünkü yok öyle bir insan. Hayattaki en mükemmel insan senin düşüncene ve gönlüne ayak uyduran insandır.

Bir inanca sahipsen ne mutlu sana, kendi gerçeklerinle yaşarsın o zaman bu hayatı. Ancak başkasının gerçeğine inanıyorsan vay haline ömür biter de sen gene yaşayamazsın sana bahşedilen hayatı.

Zirveye de ulaşsan her kat ettiğin yolda ardına dönüp bak ki doğduğun yeri, seni zirveye taşıyan değerleri unutma. Çünkü geçmişini unutan geleceğini yaşayamaz.

Sevdiğin insan sırf senin için kendini sevenden vazgeçiyor diye sevinme. Ne bileceksin belki bir gün kendi sevdiği için seni de terk edecek. Unutma ki can yakanın yüzü gülmez.

Özgürlüğün tadını çıkarmak istiyorsan korkudan eser kalmamalı gönlünde. Çünkü özgürlük cesaret ister ve aşağı da düşsen, zirveye de ulaşsan kesinlikle gözünden yaş akmamalı.

Özgürlüğün tadını çıkarmak istiyorsan korkudan eser kalmamalı gönlünde. Çünkü özgürlük cesaret ister ve aşağı da düşsen, zirveye de ulaşsan kesinlikle gözünden yaş akmamalı. Aşağı düşmeyi göze alamıyorsan zirveye de çıkmayacaksın.

Eğer korktuğun bir şey varsa mutlaka korkunun üstüne git. Çünkü korku zaaftır, zaafını üstüne gitmeden korkunu yenemezsin. Hayattaki en kötü tepki bile gece gündüz korku ile yaşamaktan çok daha iyidir.

Sen iyi bir insan olabilirsin, ama ya arkadaşın kötüyse? Çevrende iyi bir izlenim kazanmak istiyorsan yalnız kendini değil çevreni de çeki düzen etmelisin.

Büyük savaşçılar girdiği her savaşta galip çıkan değil, yenilse bile tekrar ayağa kalkacak gücü bulabilendir. Hayatta böyledir, bazen düşersin bazen kalkarsın ama asıl önemli olan düştüğün yerden kendi başına kalkabilmendir.

Yüzüne taktığın yanıltıcı maskeyi çıkarıp derinlere indiğinde görürsün gerçek yüzünü. Bir düşün bakalım ruhunun derinlerindeki senle yüzünde görünen sen aynı mısınız?

Mutluluğu uzak diyarlarda arama çünkü mutlu olmak için çok sebebin var. Görmek gibi, duymak gibi, yaşamak gibi, nefes almak gibi ve kendinde olmak gibi hayatta mutlu olacak sebeplerin var. Bunları göremeyen mutsuz insandır sen de onlardan olma.

Bırak insanlar hakkında ne düşünürse düşünsün sen anı yaşa. Arkandan istediklerini konuşsunlar sen sadece kulaklarını tıka ve mutluluğu nasıl yakalarsın onu kovala.

Derdinden dert yanma kim bilir belki senin dert dediğin şeye dua eden vardır. Şu hayatta başına gelen en güzel şey şimdi dert diye yakındığın şeydir. O yüzden ne yaşarsan yaşa isyan etme, şükür et.

Seven insan kırılır ama ne kadar kırılırsa kırılsın asla terk etmez. Yalnızca kendini seviyor gibi gösteren kişiler ufak bir bahanede terk eder. O yüzden kalbinin kimi sevdiğine kim tarafından sevildiğine dikkat et.

Sorsan herkes senden daha mutsuz, herkes yorgun ve herkesin derdi var. Bilmezler ki sen kendi dünyanda neler yaşıyorsun da ağzından bir kez olsun yorgunum cümlesi çıkmıyor. O yüzden derdini büyütüp seninle kıyaslana haklısın de geç.

Bak giderim demekle gidilmez. Gidiyorsan eğer haber vermeden git ki onlar da habersizce senin kalbini nasıl kırdığını anlasınlar. Çünkü bir insana verilecek en büyük ceza onu sensiz bırakmaktır.

Bak giderim demekle gidilmez. Gidiyorsan eğer haber vermeden git ki onlar da habersizce senin kalbini nasıl kırdığını anlasınlar.

Yürüdüğün yol yanlışsa senin yanlışın. Bırak doğru yolda yürürsen ne olacak mutlu olamadıktan sonra. Günah senin günahın ceza senin cezan bunu asla unutma.

Eğer karşındakine gerekenden fazla önem verirsen yalnız Tanrı’nın değil, karşındakinin de kulu olursun. O yüzden ne kadar seversen sev asla karşındakini yüceltme.

Geleceğinin planını yapmak için önce geçmişine yön vermelisin. Bugünü ne kadar güzel yaşarsan geleceğin de o kadar güzel olur. O yüzden plan yaparken dününü de hesaba kat bugününü de.

Hayatta başarılı olmak in her şeyi denediysen ve kendinden eminsen yine de olmuyorsa Allaha havale et. O sana başarılarının karşılığını elbet bir gün verecektir.

Düşmandan korkma, onu biliyorsun zaten ne de olsa düşman uzak duruyorsun. Sen asıl dost dediğine dikkat et ne kadar biliyorum desen de kötü gün geldiğinde ne olacağını bilmiyorsun.

Aşkı kadın yaşarken bir bağımlılık erkek yaşarken ise maceradan ibaret oluyor. Ama ayrılık çat kapı geldiğinde erkek kadına bağımlı oluyor kadın hayatının macerasını yaşıyor.

Sen küçük işlerin peşinden koşarken büyük işleri arkandan gelenler kapar ruhun duymaz. O yüzden sinek kadar değeri olmayan işlere kolunu uzatma ki büyük fırsatlar senin kapını çalsın.

Gerçek mutluluğu yaşamak bataklıktan gül bahçesi yapmaktır. Sen çölde de yaşıyor olsan o çölü bağ bahçeye çevirmek senin elindedir. Yeter ki kalbini ferah tut, aklını önde tut.

Hayatta kimse için yaşamıyorsan bile annen baban için yaşa. Çünkü sen el kadar bebekken onların da hayatta kopmak için sebepleri vardı ama onlar sana sığındı. Sen de el insanı için onları hiçe sayma.

Denize vuran ay ışığı kadar umudun kalmadıysa şu hayatta aç ellerini Yaradan’ a dünyaya ne için geldiğini sorgula. O zaman umudun da olur kalbinde ışığın da.

Dünyada herkes aynı amaç uğruna yaşarken bu savaşlar neden? Sonuçta hepimiz doğuyoruz, büyüyoruz ve mutlu bir yaşam sürdükten sonra ölüyoruz. Geldiğimiz yer belli gittiğimiz yer belli bu neyin kavgası.

Güzele güzel deme yüreğini görmedikten sonra, çirkini yargılama iki çift muhabbet etmedikten sonra. Ne bileceksin belki tam tersidir. Güzellik yüzde değil kalptedir.

Şu hayattaki en iyi yatırım çocuktur bunu unutma. Sen üç kuruş kazanacağım derken manevi varlığından da olma.

Giydiğin kıyafet bir gün eskir atarsın, yediğin yemek öğütülür doyarsın. Ama sevdiklerinin kalbini kırdığın zaman o gönlü bir daha geri alamazsın.

Her şey alt üst oldu derken bir de bakmışsın sıfırdan başlıyorsun hayata. Bugün gözyaşı dökersin belki ama yarının ne getireceğini bilemezsin bunu unutma.

Engeller de insan içindir yokuşlarda aynı şekilde. Önemli olan insanın o engelleri aşacak gücü kendinde bulmasıdır. İyi zamanında herkes nasihat verir ama çukura düştüğünde kimse el uzatmaz sana.

Gülmek insanın yüreğinden gelir ne para isterler senden ne mülk. Gülsen de ömrün beli ağlasan da. O yüzden hayatta ne yaşarsan yaşa gülüp geçmeyi bilmelisin.

Hayatta ne yaparsan yap asla vazgeçme. Çünkü asıl kaybeden girdiği savaştan yenik çıkan değildir, asıl yenik zorluklara katlanamayarak girdiği yoldan dönendir.

Sen çok değerli bir şeyi kaybettiğinde kimse senin kadar üzülmez, sadece boş teselli verirler ama unutma senin yüreğinin sızladığı kadar kimsenin yüreği sızlamaz.

En güvenilir kapı dualardır. Sen demir parmaklık ta yaptırsan inancın olmadıktan sonra o bela seni bir şekilde bulur. O yüzden ne yaşarsan yaşa dualarını eksik etme dilinden de gönlünden de.

Dünyada bin tane yol vardır ve herkesin kendine seçtiği yol farklıdır. Bazıları mutluluğu seçerken bazıları zorluğu seçer. Ama herkes kendi girdiği yolun kilometresi kendine işler. En sonunda bir yol vardır ki oraya her insanoğlu girer; ölüm.

Keşke her şey çizgi filmlerinde izlediğimiz gibi yeşil ağaçlar, kimsesiz bir köy ve kendi yağında kavrulan bir aileden ibaret olsaydı. O zaman kimsenin gözünden yaş akmazdı ve kimse kimseye düşman olmazdı.

Yalnızım diye üzülme, belki de yanında olup sohbet edeceğin insanların göstereceği zorluk daha kötüdür yalnızlığından. Kendini boşlukta hissettiğin anda hayal kur, kitap oku ya da aç bir müzik ve al kahveni eline. Bak o zaman senden huzurlusu oluyor mu.

Dost gerçeği söylemez, dost sadece sana doğru yolu gösterir. Ama bunu hançerini sağlayarak değil, kalbini sızlatmadan ve yüreğini kırmadan yapar. Bu yüzdendir bazen düşmanın en iyi dostundan bile yakın olması.

Bu hayatta en fakir ve en mutsuz insanlar artık kuracak hayali olmayan kişilerdir. Düşünsene her şeyin var, paran pulun evin barkın ama artık yaşamak için bir sebebin yok. Yaşar mısın o zaman?

Asıl zenginlik başkasında olana sahip olmak değil, kendi imkânlarına kimsede olmayan değerlere sahip olmaktır. Mesela marka ayakkabı giyen değildir zengin, kendine kartondan ayakkabı yapan dünyanın en varlıklı insanıdır.

Üzülme, Allah vermiyorsa vardır bir sebebi. Sonuçta ayrılık da insanoğlu için, aşk ve sevgi de. Sen bugün ayrılığın ızdırabını yaşarken yarın kader defterinde seni bir aşkın beklemediğin ne biliyorsun?

Kötü insan sadece kötülük yapan değildir. Yapılan kötülüğü görüp görmezden gelen de kötüdür. İyilik yapma şansı varken iyilikten kaçan da kötüdür.

Güzel Mesajlar 2021

Çocuğunu dünyanın en mutlu çocuğu yapmak istiyorsan eline telefon verme, ya da ona pahalı hediyeler alma. Sadece sevgini göster o onu dünyanın en mutlu insanı yapar zaten.

Belki mutsuz bir insanı kendi mutluluğunla mutlu edemezsin, ama varlığınla ve gülüşünle onun yüzünü güldürebilirsin. Unutma insan ne kadar gülerse ruhu o kadar mutlu olur.

Değer vermek mezarına gidip iki dua okumak değil, hayattayken canlı kanlı karşında duruyorken onunla iki çift muhabbet edip halini hatırını sormaktır. Öldükten sonra sesini duyursan ne kendini göstersen ne, değer bileceksen kaybetmeden bileceksin.

Gün gelir beş kuruş paran kalmaz ama gün gelir dünyaları satın alacak paran var. Ama asıl önemli olan zirvedeyken diptekini görmüyorsan senin ruhun fakir. Ben de zamanında böyleydim deyip elini açıyorsan işte o zaman dünyanın en zengini sensin.

Gerek yok deyip geçiştirme, aldığın her nefeste yaşadığın her anda mutlaka bir şeylere gerek vardır. Gerek olmayan tek şey seni üzen insanların hala hayatında yer almasıdır.

Hayattaki en iyi öğretmen çocuğuna terbiye verebilmiş bir annedir. Müfredata uygun şekilde başkasının çocuğunu herkes yetiştirir ama evlat eğitiminde ne müfredat vardır ne teneffüs.

Diyelim anneni babanı sildin, onların sana harcadığı tüm masrafı kuruşu kuruşuna verdin. Peki ya annenin senin için geçirdiği uykusuz geceleri, babanın gözyaşını neyinle ödeyeceksin?

Karalar bağlıyorsan yaşadığın her şeye sende bir sorun var demektir. Hayatta gülecek o kadar şey varken yüreğini dert bağlamak ne kadar adil olur ki.

Eğer konuşacak derdini anlatacak kimsen yoksa yanında derdini yazıya dök. Çünkü insanı yazmak kadar bir şey rahatlatmıyor. Sırrın da kalemde, derdin de yazdığın cümlelerde saklı kalıyor.

Kalbinde Allah sevgisi varsa Onun yarattığını da seversin. Ama kalbin köreldiyse ne seni yaratana yaparsın, ne yarattığına değer verirsin. O yüzden insanlara nefretle bakıyorsan önce kendi inancını sorgula.

Senin kalbindekini kimse bilmez bir sen bilirsin bir Allah. Kendini kimseye anlatmaya çalışma onlar yalnızca kendilerini duyar ve sen kendini yorduğunla kalırsın.

Temiz hava ve biraz da rüzgar, bir fincan kahve ve bir dal sigara. İşte huzur ve mutluluk istiyorsan ihtiyacın olan yalnızca bunlar. İnsanlarla mutlu olamazsın hele başkalarına yaranmaya çalışıyorsan hayatta senden kötüsü olmaz.

Büyük konuşma, çünkü ne kadar büyük konuşursan o şey başına gelir. Kimseyi kendinle kıyaslama, sakın asla deme o asla dediğin şey bir gün felaketin olur anlayamazsın.

Kimi zaman fırtınalar çıkacak karşına, kimi zaman yağmur da yağacak ama sen olumsuz şartlara omuz germeyi göze aldıysan yer yerinden oynasa hiçbir felaket seni yıkamaz. Ama tuttuğun el başkasına aitse seni çise yağmurdan bile kimse kurtaramaz.

Allah sana göz vermiş güzellikleri gör diye, kalp vermiş sev diye. O kalbini körelt gözlerini de kötülüğe yönelt diye insan yapmamış seni. Kimle olursan ol dünyada var oluş sebebini çıkarma aklından.

Çoğu zaman bıkarsın, hatta intihar edesin gelir. O zaman aynanın karşısına geç ve konuş kendinle. Şu hayata kaç kere geleceksin, bir daha gelsen bile bugün seni yoranlar olacak mı hayatında? Tabi ki hayır, o yüzden hayatın sadece kendin için yaşa. Kendine küserek başkalarını kendine güldürme.

İnsanın kendine en büyük kötülüğü kendisi yapar. Kötü kalplere sevdalanan da kendisi, değmeyecek yüreklere gözyaşı döken yine kendisi. O yüzden suçlu aramaktansa kendinle barışık olman yeter.

Bir dünya düşün ama içinde sadece sen varsın ve canım dediğin ailen. Düşünsene başka kimse yok, tüm dünya sadece sizin etrafınızda dönüyor. Güzel hayal değil mi? İşte adı üstünde hayal o yüzden fazla odaklanma.

Güzel sözler 2021 yazımızın sonuna geldik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *