Categories
Dini Sözler

Kul Hakkı Sözleri, Kul Hakkı ile İlgili Sözler

Kul hakkı sözleri yazımızda kul hakkı yiyenlere sözler, hakkımı yiyenlere sözler, yanına kalmaz sözleri ve kul hakkı ile ilgili kısa sözler bulabilirsiniz.

Kul Hakkı Sözleri

Zenginlik aslında birkaç fakirin rızkını kendine pay etmektir. Gözü doymadan zenginlik arzusuyla yanan insan, başkalarının hakkını da gasp etmiş olacaktır.

Dünyada açgözlü ve kalpsiz insanlar oldukça kul hakkı yenilmeye devam edecektir. Alnının teriyle kazandığını soysuzun yediği hakkı kul ödemedi ise, korkma yüce Rab tarafından elbet bir gün ödeyecektir.

Hayvanlar, Allah’ın sessiz sedasız konuşamayan kullarıdır. Onların uğradıkları zulümlerin hesabı da zamanı geldiği vakit elbet sorulacaktır.

İnsanlar o kadar aciz olmuşlar ki, fani dünyaya o kadar bağlanmışlar ki! Bir başkasının ekmeğini yemekten utanmayan, üstüne rahatça uyuyabilen insanlar var!

Kendi refahın içi asla bir başkasının kötülüğünü isteme! İnsanoğlu hakkından fazlasına sahip olmazsa, bu onun sınavıdır, unutma…

Hakkını Allah’tan iste. O ki en merhametli, en adaletli varlıktır. Senin olan da elbet sana gelecektir.

Kendine yaptığın yanlışın, haksızlığın tövbesi vardır. Ancak başkasına çektirdiğin zorluk için helallik alman şarttır.

Sakın başkasının hakkına göz dikme ey gönül, tut kendini. Senin rızkını verecek olan Huda’dır.

Kişi asla hakkından fazlasını yemez. İnsana helal olan, hakkı olandır.

Haksızlığa karşı gelmeyen sen! Bil ki haksızlık eden zalimden farkın yok. Sustukça bu zulmün artmasına katkı sağladığını bil.

Kalp kırmak Kâbe yıkmak kadar günahmış. Kalp kırıp kimsenin gözyaşına, kırılan kalbine sebep olmayın.

Mazlumun yanında ol, güçlü diye zalime sakın medet etme. Yapılan haksızlığa karşı çıkmak sana erdem kazandıracaktır. Ve bu erdemi sana hiçbir zalim veremez.

Kul hakkı için helallik istemek ne güzel şeydir. Her şeye rağmen hakkını helal eden ne güzel insandır.

Eğer her koyun kendi bacağından asılacaksa kimse kimsenin hayatına müdahil olmamalı. Kimse kimseye yaptığı yanlıştan dolayı ceza çektirmemeli. Cezayı ancak ve ancak alemlerin Rabbi belirler.

Hakkı geçene hakkını vermekten sakınmayın. Hak etmiş ve layık olana karşılığını en iyi şekilde verin. Ve asla emekçinin hakkından bir kuruş dahi esirgemeyin.

Başkalarını da düşünerek yaşayabilmenin erdemine her insan ulaşamaz. Ancak yiğit ve erdemli kalpler, başka kalpleri düşünebilir.

Kul Hakkı ile İlgili Sözler

Yetim hakkını yemeyin, engeli olan insana destek olun. İşte o zaman mutluluğun nasıl masum bir duygu olduğunu göreceksiniz.

Dünyada bir arada yaşadığın tüm canlılara karşı sorumluluğun var. Aynı gezegeni, havayı, suyu ve toprağı paylaştığın hiçbir canlının hakkını yemeden, israf etmeden yaşa.

Kadınların sizlere emanet olduğunu asla unutmayın ve haklarını verin. Her gün yemeğinizi yapan, çamaşırınızı yıkayan sabır timsali bu varlıklar size bahşedilen en güzel hediyedir.

Bilirim ki benim hakkım olan er geç bana ulaşır. O yüzden isyan etmem, sınavımsa açlık, yalnızlık; sabrederim. Rabbim elbet bana da açar cennet kapısını.

>Şerefsiz Sözler< yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Attığınız her adımda “Acaba başka canlının hakkına girer miyim, başkasına zarar verir miyim bu davranışımla?” diye düşünün. Çünkü bir yere su dökerken bile karıncaları boğuyor olabilirsiniz.

Helallik almak için dünyadan göçüp gitmeyi bekleme ey insan! Vakit varken herkesle gör hesabını. Vakti gelince herkes ‘Helal olsun’ demesini de istiyorsan, hak yeme…

Bir gün vicdanına bir sızı düşecek, omuzuna bir ağırlık çökecek. Aklına ben geleceğim o zaman işte. Hakkıma girdiğini hatırlayıp dövüneceksin, ben helal etmeyeceğim.

Kul hakkına girmek çirkin bir eylemdir ve birçok dinde büyük günahtır. İyi insan olmak istiyorsan kimsenin hakkına göz dikme. Başkasının ne ekmeğini ye ne de dileğini dile.

Mal, mülk değildir sadece kulun hakkı. Bazen umut, mutluluktur. Kul hakkına girmek istemiyorsanız kimsenin umudunu kırıp, gözyaşına sebep olmayın.

Mecburiyetten çalışan işçinin emeğinden keserde, hayatına önem vermezsen kul hakkı yemiş olursun. O zaman seni ahirette hiçbir mücevher kurtarmaz ateşten.

Halin perişan olsa da başkasının malından izinsiz yeme. Bu dünyada doyarsın ama öbür dünyada sırat köprüsünde kalırsın, haberin olsun.

Allah karşına mazlumu ezmekten, haksızlığı göz ardı etmekten ve kul hakkı yemekten sakınan iyi insanlar çıkarsın. Bu dünyada da öbür dünyada da seni iyilerle karşılaştırsın.

Kendine vereceğin zararın en büyüğü başkasının hakkına girmektir. Çünkü o ‘hak’ gün gelir vicdan azabı olur kapına dayanır. Bu da senin için en büyük eziyettir.

Yetimin, dul kadının ve yaşlının hakkını gözet. Kimsesi olmayan insana uzanan el ol. Sakın hakkını yeme, kendi ekmeğini böl ver ama onu hakkından etme.

Gururlu olmak kötü bir şey değildir. İnsanı başkasının hakkını yemekten alıkoyan her duygu hayatın BİR parçasıdır. Doğru insan hak yemeye kesinlikle tenezzül etmemelidir.

Açlıktan ölecek olsan da başka birine ait ekmek kırıntısını bile çalma. Bu yaptığın hırsızlıktır ve çaldığın kırıntı değil kul hakkıdır.

Kul hakkı bir çocuk işçinin ufacık ellerinde, bir madencinin kömürlü yüzündedir. Bu ülkede kul hakkı ucuza çalıştırdığı işçiyi ölüme sürükleyen işverenin yediğine denir.

Kul hakkı sadece mideden geçmez. Bazen akıldan, bazen yürekten geçer. Ama illa bir gün tıkanır geçtiği yerler.

Allah biliyor ya asla kimsenin hakkını yemedim. Sahip olduklarımı dişimden tırnağımdan biriktirerek elde ettim. Ne kansıza boyun eğdim ne de güçsüzü ezdim.

Kul hakkı sözleri yazımızın sonuna geldik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *