Categories
Güzel Sözler

Özgürlük Sözleri

Özgürlük sözleri yazımızda özgürlük ile ilgili sözler, özgürlük üzerine söylenmiş kısa sözler ve özgür sözler bulabilirsiniz.

Özgürlük Sözleri

Özgürlük size kendiliğinden veriliyorsa o gerçek özgürlük değildir. Özgürlüğünüzü alabilmeniz için, çaba göstermeli, gerekirse acı çekmelisiniz.

Eğer bir yerde adalet düzeneği bozulmadan işlemeyi sürdürebiliyorsa, orada özgürlük vardır.

Özgürlüğünüzü almanın sonunda ölüm dahi olsa, durmayın koşarak özgürlüğünüze gidin.

Tanrının özgürlüğü onu hak edenlere verdiğini bilmelisiniz. Özgürlüğü sevmeli ve onu sonsuza kadar korumalısınız.

Bir ulusu fethetmek istiyorsanız, o ülkelere zorbalıkla yanaşmayın. Uluslara özgülüğünü vermeniz yeterlidir.

İnsanlığınızı sorguladığınız anda, özgürleşme süreciniz başlamış demektir. Çünkü kendinizi bilmeniz, başkalarına olan saygınızı arttırır.

Keyfi duygularınızı bir kenara bırakıp, başkalarına saygı duyun. Bu sayede özgürlüğün tadına varabilirsiniz.

İstediğiniz okula gidebilir, istediğiniz işte çalışabilirsiniz. Ama kendinizi bir başkası karşısında ifade edemiyorsanız özgür değilsiniz.

>Ünlü düşünürlerin sözleri< için tıklayın.

Bir yerde köle olarak yaşamak istemiyor ve özgür bir birey olmak istiyorsanız kendiniz ile barışık yaşamayı öğrenmeli ve gerektiğin insanlara mükemmel olmadığınızı anlatabilmelisiniz.

Özgürlüğünüzü gerçekten istiyorsanız, bunu başkasından dilenmeyin. Biraz cesaret ve ilk adım özgürlüğünüzü almanızı sağlayacaktır.

Özgürlüğünüzü gerçekten istiyorsanız, ona ulaşıncaya kadar karşınıza çıkabilecek zorluklara katlanmalısınız.

İnsanların özgürlüğü bir kuş gibidir. Eğer bir ormanda yaşıyorsanız özgürsünüz, ama bir kafesteyseniz yani birine bağımlı yaşıyorsanız özgür değilsiniz demektir.

Özgürlük yerle gök arasında kalmış havada uçuşan bir bulut kümesi gibidir. Onun yağmurundan faydalanmak ya da yokmuş gibi davranmak bizim elimizdedir.

Bir yerde güven içinde yaşayabiliyorsanız özgürsünüz demektir. Bu iki öge birbirine bağlıdır ve birbirinden ayrılamaz.

Dünyada üzerinde özgürlük kavramı ilk ortaya atıldığında buna ilk tepki köle tacirlerinden gelmiştir. Fakat her zaman doğruluk yani özgürlük kazanmıştır.

Özgürlük bazen acı ile kanla alınır. Bunu parası ile almak isteyen hep mağlup olmak zorunda kalmıştır.

Bir rivayete göre özgürlüğün en güzel hali ona ulaşılmadan önce görülen hayalidir.

Hayatınızda özgür bir birey olmak istiyorsanız, ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenmeli, bağımsız olarak yaşayabilmelisiniz.

Tarihe bakıldığında ülkelerin yıkılışı, kendinden büyük olan güçlere boyun eğmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Özgürlüğüne kavuşan milletler kanları ile başarmıştır bunu.

Özgülük tamamen bir inanç meselesidir. İnandığınız yoldan giderseniz, önünüze çıkan bütün hendekleri geçmeyi başarabilirsiniz.

Bir başkasını düşüncesine saygı duymak bir özgürlük belirtisi iken, o kişinin fikirlerini kendine aitmiş gibi ifade etmek bir yok oluşun başladığı en küçük noktadır.

İnsanlar zirveye çıkarken zorlanırlar. Özellikle birilerine bağımlı olmak, iltimas altında olmak özgürlüğün zıttına yapılan en büyük olgudur. Kendi özgürlüğünüze ulaşma yolu zirveye çıkma yolunuzda aynı zamanda.

Özgürlük ile İlgili Güzel Sözler

Rahat bir yaşam adına özgürlüğünüzden taviz verirseniz eğer, ortada size ait ne özgürlüğünüz nede rahat yaşamınız kalır.

Özgürlüğünü kazanmış milletler bunu korumak adına yeni nesillere anlatmanın bir yolunu bulmalıdır. Yoksa gün gelir her şey unutulur özgürlük elden gider.

Özgürlük kavramı, okullarda bize karma karışık bir kavram olarak sunulur. Özgürlük temelinde basittir. Yeni bilgiler öğrenirken kimse size bir şey dayatmıyorsa özgürsünüz demektir.

Bir millet kendi bağımsızlığı ve özgürlüğünden çok başka şeylere önem veriyorsa, o milletin yeni nesilleri köleliği er ya da geç tadacaktır.

Eğer kendinizin ve sevdiklerinizin mutlu olmasını istiyorsanız, özgür olmaya ve kalmaya çalışmak zorundasınız.

Özgürlük kaybedilen bir tutkudur. Tutkunuzu kaybettiğiniz zaman yaşama dair en ufak bir fikriniz kalmamış demektir.

Eğer karşınızda özgürlük karşıtı bir insan veya grup görürseniz onlarla tartışmaktan kaçının. Zira onların tartışmaları bağrış ve istiladan ibaret olacaktır.

Dinler bize özgürlüğümüzü elde etmemiz konusunda yardımcı bir lider olmadığı sürece ilerleme kaydetmeyecektir.

Özgürlük yerine kelepçeleri tercih eden birinin, cesur biri olduğunu bana kimse anlatamaz.

Kendimizi ne kadar çok seversek, başkalarını da o kadar çok sevmeye başlarız. Başkalarına olan sevgimiz arttığı müddetçe özgür kalmaya devam ederiz.

Her yerde özgür olunmalı deniyor. Ama unutmamalıdır ki özgürlüğün de bir sınırı mevcuttur. Özgürlük başkalarına karşı suç işleme noktasında durmak zorundadır.

Eğer nereye gittiğinizi biliyorsanız, bir amaç doğrultusunda savaşmaya her zaman hazır bir şekilde duruyorsanız, özgürlüğün tadına varın.

Sorumluluklarınızdan hiçbir zaman kaçmayın, sorumluluk özgürlüğün sizin elinizde olmasıdır. Sorumluluklarınızdan kurtulursanız, özgürlüğünüzü de başka birinin ellerine bırakırsanız.

Bir toplam, özgür bir şekilde yaşamını sürdürme konusunda hassas davranıyorsa, bilin ki o toplumda ahlaki vasıflar da doğru şekilde yerine getiriliyordur.

İnsanların farkında olmaları gereken şey, özgürlüğün herhangi bir koruyucusu yoktur. Kişi bu konuya önce kendi özgürlükleriniz, sonra toplumun özgürlüklerini koruyarak destek çıkmalıdır.

Tarihte, yeni buluşların hepsinde görülen şey şudur ki, keşif insanı hep özgürlerden çıkmıştır.

Bir anlık dahi olsa, özgürlüğünden vaz geçmeye teşebbüs eden kişi, geri verilse dahi özgürlüğünü sonsuza kadar kaybetmiştir.

Özgürlüğünüzü kazanmanız için, yer ile gök arasında herhangi bir yer satın almanıza gerek yoktur. Özgürlük zaten para ile satın alınan bir merci değildir.

Kendinize duyduğunuz saygının en büyük artısı, sizi diğer insanlara oranla daha özgür bir yapmasıdır.

Keşke her insan, çevresinde olup bitenleri özgür bir şekilde çözümleyebilse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *