Categories
Aile Sözleri

Nineye Sözler

Nineye sözler yazımızda anneanneye güzel sözler, babaanneye duygusal sözler, torundan nineye sözler ve ölmüş nineye sözler bulabilirsiniz.

Nineye Sözler

Nenelerimiz değer vermemiz gereken ilk kadınlardır. Bizim bir parçası olduğumuz yüce kadınlardır. Nene demek ‘öğüt’ demektir, ‘bilge’ demektir.

Soğuk kış günlerinin sıcaklığı, hepsi birbirinden eğlenceli masallar demektir ‘nene’. Tonton nenelerimizin ellerinden öpüyorum.

Nenemi her gördüğümde aklıma kadın olmanın zorluğu, gençliğin sonsuz olmadığı gelir.

Bir gün hayırlı torunlarımın olabilmesi için hayırlı evlat yetiştirmem gerektiğini bilirim. İşte bu yüzden onun elini öper koyarım başıma.

Ben de bir gün nene olacağım derim. Onun gibi nur yüzlü, tatlı sesi olan bir nene olur muyum bilmem ama.

Her bayram eli öpülecek biri vardır, nenelerimiz. Evlatlarını bin bir zorlukla yetiştirmiştir. Sıra torunlarına gelmiştir. Yaramazdır belki torunları, söz dinlemezler.

Ama her bayram illa ki nenelerine el öpmeye giderler. Neneciğim seni çok seviyoruz, bayramın mübarek olsun.

Henüz küçük bir çocukken bir senin kucağında susarmışım ağlayınca. Senin kollarında güvende hissedermişim.

Sen bir cana nasıl davranacağını bilen, çocuk büyütmenin sırrına ermiş bir kadınsın. Halbuki çocukken en iyi arkadaşımdın. Seni hiç büyük görmedim ki ben, çünkü en güzel oyunlarımı seninle oynardım.

Dedem senin nur yüzüne aşık olmuş neneciğim, ben de tatlı sesine, pamuk ellerine aşık oldum. Verdiğin her öğütte huzuru, mutluluğu buldum.

Ömrümün yollarını adeta bir ışık gibi aydınlattın. Neneciğim, her zaman dizinin dibinde bir çocuğum. Allah seni başımızdan eksik etmesin.

Torundan Anneanneye Sözler

Bana her daim güvenen ve destekleyen sen oldun neneciğim. Belki en sevdiğin torunun değilimdir ama sen benim en sevdiğim nenemsin, çünkü teksin.

Kalbimdeki yerin annemden babamdan da öte. Senin elini öpmek her şeyden daha üstün. Sen bir büyük olarak yolumu aydınlatansın.

Hâlâ hepimizden daha çocuk olan bir yüreğin, gencecik düşlerin var biliyorum nenem. Ben, senin bana çocukken masallarla anlatmak istediğini şimdilerde anlıyorum.

Büyümek dediğin gibi zormuş, hatırlar mısın ne kadar çok büyümek istediğimi. Keşke hep senin dizlerinde masal dinleyen bir çocuk gibi kalsaydım.

>Anneye Sözler< yazımız da dikkatinizi çekebilir.

O günleri özledikçe büyümenin ne kadar kötü olduğunu anladım nineciğim.

Bir mübarek kadın göster deseler göstereceğim ilk kadın sensin benim nur yüzlü, gül kokulu nenem. Kalbimi aydınlatan sensin.

Dini, imanı öğreten sensin. Senin her zaman yerin cennettir. Benim melek nenem, iyi ki annemin annesisin.

Aklındakiler ve yaşadıklarınla sen benim bu hayatta tanıdığım en bilge kadınsın. Saçındaki her beyaz kadar bilgin, onların rengi kadar beyaz bir kalbin var benim güzel nenem. Sen bana hem anlayış hem sevgi gösteriyorsun o pamuk ellerinle.

Ben de gurur duyman için elimden geleni yapıyorum neneciğim. Çünkü ben de senin torunun olmaktan gurur duyuyorum.

En çok sana şımarıyorum biliyorum neneciğim. Çünkü sen beni kendi evladından bile daha çok seviyorsun. Ne zaman görsem bana çikolata şeker veriyorsun.

O yüzden sen benim mutluluk kaynağımsın. Kıymetli neneciğim, cebindeki şekerlerden daha da uzun ömrün olsun, seni çok seviyorum.

Canım nenem, torunum deyip beni bağrına bastığından beri benim için dualar ediyorsun biliyorum.

Babaanneye Güzel Sözler

Başıma bir şey gelicek diye korkuyor, üşümeyim diye kazaklar örüyorsun.

Bu dünyadaki meleğim sensin, bir bilsen seni ne kadar çok seviyorum.

Benim umut kaynağım, güler yüzlü neneciğim; iyi ki senin torunun olarak dünyaya gelmişim. Gül kokulu ellerinden öpüyorum.

Baldan tatlı tonton yanaklı nenem benim. Yavruna baktığın yetmedi bir de bana baktın. Evladının evladını yetiştirdin bu günlere getirdin.

Her başarımın arkasında sen varsın. Sevginle büyüttüğün bir ağacım ben. Şimdi çiçek açıyorsam bu senin sayende.

Ailecek birbirimize bağlı olmamızın temelinde senle dedemin sevgisi var neneciğim. O yüzden bu ailenin en değerli fertleri sizsiniz.

Gözümde sen çok çok değerlisin benim güzeller güzeli ninem. Senin sevgiyle büyüttüğün evladın  beni yetiştirdi.

Senin gibi gönlü güzel bir kadın olmasaydı sevgi dolu bir ailem olmazdı belki de.

Torun baldan tatlıdır ya neneler ? Nenelerimiz her şeyden, onların sözleri de onlardan tatlıdır.

Neneler torunlarına kızmaz; güzel güzel uyarırlar, nasihat verirler. Hep görürüz sınava girecek çocuklara nenelerinin koşuşturduğunu.

Torununu için her şeyi yapar neneler; tansiyonu, şekeri olsa da.

Canım neneciğim, sen olmasan kim bize küçükken ninniler söyler, masallar anlatır, şeker verirdi ? Allah seni başımızdan eksik etmesin ki güzel çocukluğumuzu hiç unutmayalım. Sen dünyanın en temiz kalpli insanlarından birisin. Her bayram bizi neşelendiren, ‘Nerede o eski bayramlar ?’ diyerek bizi geçmiş güzel günlere götüren sensin. İnşallah hep bizimle kalırsın, biz seni çok seviyoruz çünkü.

Yüzündeki her çizgi ömrünün bir şiiri gibidir nenem. Seni çözmek, seni okumak bir hayli zordur. Ama o ışıl ışıl gözlerine bakan huzur bulur. Sen hayatın her anlamını çözmüşsündür, telaşla koşuşturan torunlarına şefkatle bakman ondandır. Kim bilir o sızılı yüreğinden ne nağmeler geçer neneciğim. Sen hep benimle kal, pamuk ellerinden öperim.

Anneanneye ve babaanneye güzel sözler paylaştığımız nineye sözler yazımızın sonuna geldik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *